Szlak rowerowy Nizica to atrakcyjna propozycja dla miłośników dwóch kółek, oferująca wyjątkowe doświadczenia w otoczeniu przyrody.
Oznaczony na czarno szlak rowerowy ma długość 42,2 km i prowadzi w kierunku południowego zachodu od Szczecinka, wzdłuż malowniczej rzeki Nizica, która trzykrotnie krzyżuje ścieżkę rowerową.
Podczas pokonywania trasy rowerzyści napotkają aż pięć jezior, co niewątpliwie uatrakcyjnia wyprawę, a także dwa rezerwaty przyrody – Dęby Wilczkowskie oraz Bagno Ciemino, które zachwycają ich naturalnym pięknem i bogactwem dzikiej fauny i flory.
Przebieg szlaku
Trasa rowerowa rozpoczyna się w rejonie węzła szlaków rowerowych Pojezierza Szczecineckiego, obok I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. W tym samym miejscu znajduje się także wiele innych szlaków, takich jak:
- niebieski szlak rowerowy Dookoła Jeziora Trzesiecko,
- żółty szlak rowerowy Zaczarowane Pejzaże,
- czerwony szlak rowerowy Jeziora Szczecineckie,
- zielony szlak rowerowy Dolina Parsęty.
Trasa prowadzi w kierunku południowo-wschodnim, podążając alejami parkowymi, mijając wspaniały Zamek Książąt Pomorskich. Po przekroczeniu rzeki Nizicy, która jest znana lokalnie jako Niezdobna, można napotkać Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku, z charakterystyczną wieżą kierującą wzrok ku niebu, która ma aż 84 metry wysokości. Równocześnie znajduje się tu także budynek szkoły muzycznej im. Oskara Kolberga.
Gdy wjedziemy na aleję Noyelles-sous-Lens, szlak prowadzi obok drewnianego pomostu, który jest główną stacją tramwaju wodnego, wyciągu do nart wodnych, stadionu szczecineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także hali lekkoatletycznej Ślusarnia i basenu. W okolicy drugiego kilometra trasy napotkamy wieżę widokową im. Ottona von Bismarcka, która została zbudowana w 1910 roku, a także kolejny pomost – stację tramwaju wodnego.
Przy kładce na Lipowym Potoku szlak odbija w lewo, odchodząc od niebieskiego szlaku, który prowadzi dalej wzdłuż jeziora Trzesiecko. Następnie szlak omija wzgórze Marientron, znaną dawniej lokalizację pogańskich kultów, a potem klasztor, w czasie II wojny światowej zaś działał tu niemiecki oboz kobiecy Reichsarbeitsdienst RAD 5/144 Marienthron. Wkraczając do Świątek, szlak mija interesującą ekspozycję zabytkowego sprzętu rolniczego i bezstylowy dwór.
Po przejechaniu obok Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, szlak odbija na żużlową drogę, co oznacza początek przyrodniczej ścieżki Las Klasztorny. Ta pętla ma długość 3,9 km i rozpoczyna się oraz kończy w Świątkach. Szlak kontynuuje swoją podróż kierując się na południowy zachód, wkraczając jednocześnie w las.
Kontynuując trasę, przewija się przez miejscowości takie jak: Jelenino, Przyjezierze, Jeleń, Ciemino, Łączno, Kądzielna, Kucharowo, Mosina, Dębowo i Trzesieka. Ostatecznie prowadzi aż nad jezioro Trzesiecko w okolicach Łabędziej Wyspy, gdzie zbiega się ze wszystkimi pozostałymi szlakami, formując pętlę z powrotem przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.
Przypisy
- Jerzy Gasiul: Było sobie pole, a za nim nieprzebyty las. Temat Szczecinecki, 05.06.2022 r. [dostęp 01.10.2022 r.]
- Szlak rowerowy Nizica. Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. [dostęp 24.11.2011 r.]
- a b c d Zaczarowane Pejzaże, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. [dostęp 12.08.2011 r.]
- a b c d Powiat Szczecinecki – Szlaki turystyczne. [dostęp 09.08.2011 r.]
- a b c d Pojezierze Drawskie: Szlaki turystyczne; Miasto Szczecinek-Zaczarowane Pejzaże. [dostęp 09.08.2011 r.]
- Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku: Budynek kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. [dostęp 24.04.2010 r.]
Oceń: Nizica (szlak rowerowy)