Zaczarowane Pejzaże to wyjątkowy szlak rowerowy, który kusi swoją długością wynoszącą 51,7 km.
Usytuowany na południe od Szczecinka, ten malowniczy szlak prowadzi nas przez wspaniałą, morenową Krainę Trzech Dolin, aż do pradoliny rzeki Gwdy, będącej dopływem Noteci.
Trasa szlaku jest w znacznej części wyznaczona przez liczne punkty kultu religijnego, w tym szczególnie wyróżniające się neogotyckie oraz ryglowe kościoły. Oprócz tego napotkamy również urokliwe przydrożne kapliczki oraz krzyże, które wprowadzają nas w klimat tego magicznego regionu.
Przebieg szlaku
Szlak rowerowy rozpoczyna swoją trasę w kluczowym punkcie węzłowym sieci szlaków Pojezierza Szczecineckiego, tuż przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. W tym miejscu klienci mogą wyruszyć na różnorodne szlaki rowerowe, w tym:
- niebieski szlak rowerowy Dookoła Jeziora Trzesiecko,
- czarny szlak rowerowy Nizica,
- czerwony szlak rowerowy Jeziora Szczecineckie,
- zielony szlak rowerowy Dolina Parsęty.
Szlak prowadzi w kierunku południowo-wschodnim, będąc w ciągłym ruchu wzdłuż malowniczych alejek parkowych, przechodząc obok historycznego Zamku Książąt Pomorskich. Przekraczając rzekę Nizicę, znaną lokalnie jako Niezdobna, podziwiać można Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku, którego wieża sięga wysokości 84 metrów. W sąsiedztwie znajduje się także budynek szkoły muzycznej im. Oskara Kolberga.
Kontynuując trasę, szlak wskazuje kierunek na aleję Noyelles-sous-Lens, gdzie podróżnicy mijają drewniany pomost, otaczający główną stację tramwaju wodnego i wyciąg na narty wodne. Obok najistotniejszych miejsc jak stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, hala lekkoatletyczna Ślusarnia oraz basen, następuje dotarcie do wieży Bismarcka, zlokalizowanej na Wzgórzu Przemysława, z którym związany jest kolejny pomost i stacja tramwaju wodnego.
Kiedy szlak dociera do kładki nad Lipowym Potokiem, skręca w lewo, oddzielając się od niebieskiego szlaku, który prowadzi dalej wzdłuż jeziora Trzesiecko. Kontynuując w kierunku historycznego wzgórza Marientron, dawniej pełniącego rolę pogańskiego ośrodka kultu, przekształconego później w klasztor, a podczas II wojny światowej w niemiecki oboz pracy kobiecej Reichsarbeitsdienst RAD 5/144.
Wkraczając do Świątek, szlak mija ekspozycję zabytkowego sprzętu rolniczego oraz dwór o nieokreślonym stylu. Następnie, za Zespołem Szkół im. Stanisława Staszica, rowerzyści kierują się żużlową drogą, która rozpoczyna obfitą w przyrodę trasę: ścieżkę przyrodniczą Las Klasztorny, charakteryzującą się długością 3,9 km, która zaczyna i kończy się w Świątkach. Podążając dalej na południowy zachód, szlak wkracza w las.
Na szóstym kilometrze szlaku napotykamy pomnik przyrody – lipę drobnolistną o obwodzie 440 cm, która wyznacza granice rezerwatu przyrody Dęby Wilczkowskie. Szlak prowadzi obrzeżami rezerwatu w kierunku miejscowości Sitno, która leży przy drodze krajowej nr 20, mijając linię kolejową nr 210 z Chojnic przez Szczecinek do Stargardu.
W Sitnie znajduje się piękny kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, niezbyt gotycki, zbudowany w latach 70. XIX wieku. Po przekroczeniu drogi krajowej, szlak kieruje się w stronę miejscowości Dziki, gdzie aleja klonowo-jaworowa prowadzi ku morenowemu pagórkowi, z którego rozpościera się widok na dwa Jeziora polodowcowe: jezioro Rybno o powierzchni 10 ha oraz jezioro Rokitno o powierzchni 9,5 ha, stanowiące kluczowe elementy centralnej doliny Krainy Trzech Dolin.
Po około 1800 metrach szlak oferuje widok na jeziora, które są częścią trzeciej doliny tej krainy, największym z nich pozostaje jezioro Kopiel o powierzchni 14,6 ha. Docierając do miejscowości Dzików, szlak skręca w lewo i prowadzi do Turowa Pomorskiego. Przy brzegu jeziora Rymierzewo znajduje się niestrzeżona plaża oraz miejsce na rozbicie namiotu, co czyni ten punkt idealnym dla miłośników natury. Trasa prowadzi dalej do stacji kolejowej Turowo Pomorskie, a w Turowie przykuwają uwagę neogotycki pałac z 1896 roku oraz kościół pod wezwaniem świętego Józefa, zbudowany w roku 1879.
Szlak, nie przekraczając torów linii 405 prowadzącej w kierunku Piły, skręca w prawo, kierując się ku miejscowości Wilcze Laski, gdzie mijamy niewielkie Spotkanie. W Wilczych Laskach znajdujemy kolejny neogotycki kościół, tym razem dedykowany Wszystkim Świętym, zbudowany w 1894 roku. Warto również zobaczyć w tej miejscowości ruiny neogotyckiego pałacu z drugiej połowy XIX wieku oraz nieczynne lotnisko wojskowe, usytuowane około 1 km od centrum.
Trasa kontynuuje swój bieg, odbijając w lewo na wysokości kościoła, by skierować się do miejscowości Lotyń, gdzie znowu przekraczamy linię kolejową nr 405. Dwa kilometry dalej znajdujemy Lotyń, znany ze szkieletowej konstrukcji kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowanego w 1794 roku. W okolicy znajdują się też nagrobki rodziny Hertzbergów-Arcemberskich; urodził się tu również Ewald Friedrich von Hertzberg. W obrębie 300 metrów, przy rozwidleniu dróg, można natknąć się na zabytkowy, podworski park. Szlak skręca w kierunku północno-wschodnim, zmierzając ku miejscowości Drawień, mijając Drzewice i Wojnowo, by przez pradoliny Gwdy podziwiać widoki na okoliczne bory.
W Drawieniu szlak napotyka częściowo zachowane, neogotyckie mauzoleum-kapliczkę oraz ryglowy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej z 1695 roku. W Żółtnicy, która następuje za Drawieniem, również można odnaleźć ryglowy kościół, tym razem poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej, wybudowany w 1821 roku. Przy stojącej nieopodal drewnianej dzwonnicy wisi odlany z brązu, gotycki dzwon, datowany na 1556 rok. Po opuszczeniu Żółtnicy szlak zmierza w kierunku zachodnim.
Po minięciu miejscowości Buczek, szlak wkracza w Las Czarnoborski, zachwycający pięknem urodziwych buków, prowadząc aż do miejscowości Czarnobór. Tu szlak skręca w lewo przy siedzibie nadleśnictwa, prowadząc wzdłuż brzegu jeziora Leśnego, gdzie porastają dwa okazałe dęby, będące pomnikami przyrody. Podczas opuszczania drogi asfaltowej, szlak prowadzi pagórkowatą trasą w stronę Szczecinka, oferując szerokie widoki na miejski krajobraz, wkraczając w granice miasta.
Podczas wjazdu do miasta, szlak mija aż trzy różne trasy kolejowe; pierwszą linię nr 210 prowadzącą do Chojnic, kolejną linię nr 405 w kierunku Miastka i na koniec linię nr 404 zmierzającą ku Kołobrzegowi. W obrębie miasta szlak kontynuuje wzdłuż ulic Rybackiej oraz Wodociągowej; nieopodal wieży ciśnień na Wzgórzu Stodoła, w okolicy zabytkowego cmentarza, kaplicy przedpogrzebowej oraz pomnika żołnierzy napoleońskich. W dalszej podróży, szlak biegnie ulicami Szafera, Zieloną oraz Koszalińską, gdzie dołącza do czerwonego szlaku Jeziora Szczecineckie, kończąc trasę nad jeziorem Trzesiecko w rejonie Łabędziej Wyspy, skąd wspólnie z pozostałymi szlakami wraca do punktu wyjścia przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.
Przypisy
- Jerzy Gasiul: Było sobie pole, a za nim nieprzebyty las. Temat Szczecinecki, 05.06.2022 r. [dostęp 01.10.2022 r.]
- a b c d e f g h i j k Zaczarowane Pejzaże, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. [dostęp 12.08.2011 r.]
- a b c d e f g h i j k Powiat Szczecinecki – Szlaki turystyczne. [dostęp 09.08.2011 r.]
- a b c d e f g h i j k Pojezierze Drawskie: Szlaki turystyczne; Miasto Szczecinek-Zaczarowane Pejzaże. [dostęp 09.08.2011 r.]
- Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku: Budynek kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. [dostęp 24.04.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szlaki turystyczne":
Nizica (szlak rowerowy) | Dookoła Jeziora TrzesieckoOceń: Zaczarowane Pejzaże