Dookoła Jeziora Trzesiecko


Wprowadzenie do szlaku rowerowego wokół jeziora Trzesiecko odsłania fascynujące możliwości rekreacyjne na świeżym powietrzu. Szlak ten, oznaczony w kolorze niebieskim, ma długość 14,5 km i prowadzi przez malownicze tereny okalające misę jeziora Trzesiecko.

Cała trasa znajduje się w granicach miasta Szczecinek, co czyni ją doskonałym wyborem dla mieszkańców oraz turystów pragnących odkryć urok tego regionu. W znacznej części szlak przebiega przez Park Miejski, który zachwyca swoim historycznym charakterem i naturalnym pięknem, oferując idealne tło do aktywnego wypoczynku.

Jako najkrótszy z czterech oferowanych szlaków rowerowych w tym rejonie, szlak Dookoła Jeziora Trzesiecko jest świetną propozycją zarówno dla całych rodzin, jak i dla indywidualnych entuzjastów rowerowych przygód, umożliwiając czerpanie radości z jazdy w otoczeniu natury oraz poznawania lokalnych atrakcji.

Przebieg szlaku

Trasa wędrówki rozpoczyna się w miejscu, gdzie ulica im. Ks. Elżbiety łączy się z linią brzegową jeziora. Szlak prowadzi alejami parku w kierunku południowo-wschodnim, mijając po drodze Zamek Książąt Pomorskich. W tym punkcie można również skorzystać z innych szlaków rowerowych Pojezierza Szczecineckiego, takich jak:

Przekraczając rzekę Nizicę, w Szczecinku znaną jako Niezdobna, widać majestatyczny Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku, który wyróżnia się wieżą kościelną o wysokości 84 metrów. Obok znajduje się także budynek szkoły muzycznej im. Oskara Kolberga. Następnie szlak przebiega wzdłuż alei Noyelles-sous-Lens, gdzie można natknąć się na drewniany pomost, który stanowi główną stację tramwaju wodnego, a także wyciąg do nart wodnych. W tej okolicy usytuowane są również stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku oraz hala lekkoatletyczna Ślusarnia oraz basen.

W okolicach drugiego kilometra trasy natrafić można na wieżę widokową z 1910 roku, noszącą imię Ottona von Bismarcka, ulokowaną na Wzgórzu Przemysława, a także na kolejny pomost, stację tramwaju wodnego. Po pokonaniu około trzech kilometrów dotrze się do kładki na Lipowym Potoku, który płynie z jeziora Lipno. W rejonach na południowym końcu jeziora wznosi się wzgórze Marientron, znane z dawnych czasów pogańskich oraz historii obozu kobiecego Reichsarbeitsdienst z czasów II wojny światowej. W tym miejscu szlaki rowerowe są oznaczone na żółto, czarno i zielono.

Szlak kontynuuje swoją trasę przez teren leśny i niedawno wyznaczone osiedle, dochodząc do niestrzeżonego kąpieliska. W tym punkcie łączy się ze ścieżką przyrodniczą „Las Klasztorny”, oznaczoną na żółto, prowadzącą od Świątek brzegiem jeziora Trzesiecko, przez Mulisty Potok do jeziora Wilczkowo i z powrotem do Świątek. Szlak rozdziela się w miejscu, gdzie Mulisty Potok wpada do Jeziora Trzesiecko. Po tej okolicy, pomiędzy jeziorami Wilczkowo i Trzesiecko, znajduje się linia umocnień Wału Pomorskiego, gdzie zachowały się pozostałości schronów, które zostały wysadzone, połączonych transzejami.

W połowie długości szlaku trafimy na Mysią Wyspę, niewielką wyspę blisko brzegu, którą można osiągnąć za pomocą grobli. Obecnie można tam znaleźć m.in. pomost, przystanek tramwaju wodnego, boisko do siatkówki plażowej oraz miejsce na ognisko, a także pole biwakowe i drewnianą zabudowę przeznaczoną na gastronomię. Dostęp do wyspy możliwy jest również samochodem od strony Świątek albo Trzesieki; od czasu do czasu odbywają się tu koncerty.

Szlak oddala się od jeziora, mijając wyspę Biwakową oraz Ptasią, w pobliżu Polskiego Wału. W tej okolicy znaleźć można ślady osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Kontynuując trasę, szlak przemieszcza się w kierunku zabudowań Trzesieki, gdzie przekracza kładkę na Kanale Radackim. W okolicach drogi wojewódzkiej nr 172 szlak znowu spotyka się z innymi szlakami Pojezierza Szczecineckiego: czarnym i zielonym. Po pokonaniu około pół kilometra, w pobliżu Lasku Zachodniego, trasa wraca nad brzeg jeziora, mijając kilka niestrzeżonych kąpielisk.

Około stu metrów od brzegu, przy ulicy Kościuszki, obok Osiedla Generalskiego, można dostrzec zabytkowy bunkier – pierwsze z umocnień na rozciągającym się na południe Wale Pomorskim. Po przejechaniu około kilometra można zobaczyć Kościół pw. Świętej Rozalii i Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy, który został zbudowany z granitowych głazów pod koniec XX wieku.

W okolicy Młodzieżowego Domu Kultury oraz szpitala, szlak mija drugie strzeżone kąpielisko, potocznie nazywane Plażą Wojskową, ponieważ tereny te były kiedyś w posiadaniu sił wojskowych RP. W rejonie Łabędziej Wyspy szlak niebieski łączy się z żółtym, prowadząc wspólnie z powrotem do punktu startowego, którym jest I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety.

Przypisy

  1. Jerzy Gasiul: Było sobie pole, a za nim nieprzebyty las. Temat Szczecinecki, 05.06.2022 r. [dostęp 01.10.2022 r.]
  2. a b c d e Dookoła jeziora Trzesiecko, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. www.szlot.pl. [dostęp 12.08.2011 r.]
  3. a b c d e Pojezierze Drawskie: Szlaki turystyczne. Miasto Szczecinek – Dookoła jeziora Trzesiecko. www.pojezierze-drawskie.pl. [dostęp 09.08.2011 r.]
  4. a b c d e Powiat Szczecinecki – Szlaki turystyczne. www.powiat.szczecinek.pl. [dostęp 09.08.2011 r.]
  5. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku: Budynek kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. www.nmp.szczecinek.koszalin.opoka.org.pl. [dostęp 24.04.2010 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Szlaki turystyczne":

Zaczarowane Pejzaże | Nizica (szlak rowerowy)

Oceń: Dookoła Jeziora Trzesiecko

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:25